O akumulatorze

Prąd znamionowy akumulatora (In)

Prąd znamionowy akumulatora (In)

Jest to wartość prądu, jaki można pobrać z całkowicie sprawnego i naładowanego akumulatora w czasie 20 godzin, do osiągnięcia przez akumulator stanu normalnego wyładowania (1, 75 V/ogniwo). Definicja prądu znamionowego jest powiązana z definicją pojemności znamionowej.

Zwykle zamiast określenia "prąd znamionowy" używa się nazwy "prąd dwudziestogodzinny - I20". Wartość prądu znamionowego oblicza się w następujący sposób:

I= I20 = Qn[Ah] / 20[h] = Q20[Ah]/20[h] = 0,05Q20[A]

Np.: dla akumulatora o znamionowej pojemności Q20 = 34 Ah, prąd I20 = 1,7 [A], a dla akumulatora o pojemności Q20 = 45 Ah, prąd I20 = 2,25 A.

 

tekst opracował: dr inż. Jarosław Paszkowski

POLITECHNIKA WARSZAWSKA - INSTYTUT MASZYN ELEKTRYCZNYCH 

Zakład Konstrukcji Urządzeń Elektrycznych, 

Warszawa 24 marzec 2003 r.

 

Czytaj także:

Akumulator hybrydowy

W akumulatorach tego typu kratka płyty dodatniej wykonana jest ze stopu nisko antymonowego lub innego pierwiastka który utwardza stop i chroni kratkę przed destrukcyjnym wpływem kwasu siarkowego.

Akumulator EFB

Technologia EFB (Enhanced Flooded Battery) wypełnia lukę istniejącą między tradycyjnymi akumulatorami rozruchowymi a technologią AGM.

Co to jest pojemność rezerwowa (RC)

Pojemność rezerwowa akumulatora jest określona jako liczba minut, przez które może wytrzymać obciążenie 25A w temperaturze 25C, aż jego napięcie końcówki spadnie do 1,75V na celę lub 10,50V dla akumulatora 12V.