O akumulatorze

Odkrycie

Odkrycie

Chociaż istnieją dowody że historia ogniw elektrochemicznych sięga 2000 lat, historia pierwszej prawdziwej baterii rozpoczyna się dzięki włoskiemu fizykowi o nazwisku Alessandro Volta. W 1800 Volta stworzył pierwszą baterię na podstawie par miedzi i płyt cynkowych.

Ogniwo Volty - płytki: cynkowa i miedziana, zanurzone w roztworze wodnym kwasu siarkowego. Obwód zamknięty: - Zn | H2SO4 | Cu +. Należy do jednych z najstarszych ogniw galwanicznych. Siła elektromotoryczna ogniwa wynosi około 1,1 V.

 

 

Zasada działania
Kwas siarkowy występuje w roztworze w formie zdysocjowanej:
H2SO4 + 2 H2O ? 2 H3O+ + SO42-.

Na elektrodzie cynkowej zachodzi utlenianie jej materiału do kationów Zn2+, które przechodzą do roztworu, gdzie przeciwjonami dla nich są aniony siarczanowe SO42-, pochodzące z dysocjacji kwasu siarkowego.

Na elektrodzie miedzianej zachodzi reakcja redukcji jonów hydroniowych do gazowego wodoru.
Sumarycznie procesy zachodzące na elektrodach sprowadzają się do:
elektroda cynkowa: Zn → Zn2+ + 2e
elektroda miedziana: 2 H+ + 2e → H2
zaś jony siarczanowe nie uczestniczą w gruncie rzeczy w całym procesie, spełniając tylko rolę przeciwjonów dla jonów hydroniowych i cynkowych.

 

źródła:

Akumulatory Baterie ogniwa - A.Czerwiński, Wydawnictwo Komunikacji i Łączności Spzoo Warszawa 212

eurobat.org (tu)

wikipedia.pl (tu)

biografia A.Volta (tu)

Czytaj także:

Akumulator hybrydowy

W akumulatorach tego typu kratka płyty dodatniej wykonana jest ze stopu nisko antymonowego lub innego pierwiastka który utwardza stop i chroni kratkę przed destrukcyjnym wpływem kwasu siarkowego.

Akumulator EFB

Technologia EFB (Enhanced Flooded Battery) wypełnia lukę istniejącą między tradycyjnymi akumulatorami rozruchowymi a technologią AGM.

Co to jest pojemność rezerwowa (RC)

Pojemność rezerwowa akumulatora jest określona jako liczba minut, przez które może wytrzymać obciążenie 25A w temperaturze 25C, aż jego napięcie końcówki spadnie do 1,75V na celę lub 10,50V dla akumulatora 12V.